Virtual Web > Budownictwo > Beton architektoniczny – sprawdzony materiał dekoracyjny do wnętrz i na elewacje

Beton architektoniczny – sprawdzony materiał dekoracyjny do wnętrz i na elewacje

Beton architektoniczny to materiał, jaki nieustannie zyskuje na popularności. Jego charakterystyczne cechy, a więc nieco surowa estetyka, a także trwałość i możliwość doskonałego zestawienia z innymi materiałami sprawiają, iż chętnie jest wykorzystywany jako materiał wykończeniowy we wnętrzach domów, ale również jako materiał na elewacje czy ogrodzenia.

Jest to materiał wykończeniowy bardzo modny, a jednocześnie nieco ascetyczny, po który chętnie sięgają również architekci wnętrz przy projektowaniu modernistycznych, industrialnych i minimalistycznych pomieszczeń. Coraz powszechniej stosowany jest także jako materiał elewacyjny, wykonuje się z jego pomocą ogrodzenia, stanowi on też praktyczne wykończenie małej architektury ogrodowej.

Klasyczne płyty betonowe

Klasyczne płyty betonu architektonicznego mają wiele zalet, są odporne na zarysowania, wysoką temperaturę, a także praktycznie niepalne. Po odpowiednim zaimpregnowaniu doskonale sprawdzają się tak na zewnątrz budynku, jak również we wnętrzach, chroniąc ściany przed wilgocią, zabrudzeniami i ograniczając hałas. Jednak ich zasadniczą wadą jest ciężar, ponieważ duże płyty betonu architektonicznego mogą ważyć nawet 50 kg, należy je zatem bardzo solidnie przymocować do powierzchni, ponadto nie każda ściana w naszym domu może zostać tak znacznie obciążona. 

Rozwiązaniem, jaki łączy w sobie wszystkie zalety betonu architektonicznego i jednocześnie jest uniwersalne i proste w montażu, jest elastyczny beton architektoniczny STONO.

Elastyczny beton architektoniczny STONO

Elastyczny beton architektoniczny STONO jest materiałem, który doskonale imituje betonowe wykończenie ścian. Jest on odporny na warunki atmosferyczne, a także niezwykle trwały oraz niepalny, odporny na zarysowania czy uderzenia. Jest on trwałym i estetycznym materiałem wykończeniowym w aranżacji wnętrz, lecz dzięki swoim wyjątkowym właściwościom sprawdzi się również jako materiał elewacyjny. Jego największą zaletę stanowi jednak niewielki ciężar właściwy, może być zatem stosowany jako materiał wykończeniowy w systemie dociepleń, zaś wewnątrz budynków położony na ścianach, cechujących się niewielką nośnością.

Beton na elewację

Beton architektoniczny STONO stanowi doskonałe rozwiązanie jako wykończenie elewacji. Zabezpieczając i zdobiąc budynek, stanowić będzie doskonałą ochronę przed wnikaniem w ściany wilgoci i zanieczyszczeń. Łatwy do utrzymania w czystości, a także trwały beton architektoniczny STONO sprawi, że elewacja przez długie lata będzie prezentowała się bez zarzutu.

Beton we wnętrzu

We wnętrzach możliwości zastosowania betonu architektonicznego STONO są praktycznie nieograniczone. Sprawdzi się doskonale w salonie, podkreślając nowoczesny charakter tego wnętrza, zaś w kuchni stanowić może doskonałą alternatywę dla nieco nudnej glazury. Za sprawą swoich właściwości będzie również dobrym rozwiązaniem na ściany łazienki, gdzie zabezpieczy jej ściany przed wnikaniem wilgoci, zaś łatwość, z jaką przychodzi utrzymanie go w czystości sprawi, że łazienka prezentować się będzie nienagannie przy minimalnych zabiegach, pozwalających na zachowanie porządku.

Beton architektoniczny doskonale prezentuje się w połączeniu z drewnem czy stalą, a także ze szkłem. Wnętrza, w których zdobi on całe ściany lub tylko ich fragmenty nabierają wyjątkowego charakteru.

W zależności od potrzeb można zdecydować się na elastyczny beton architektoniczny STONO w rolce lub w panelu, ponadto jest on dostępny w kilku odcieniach, dzięki czemu z łatwością można wybrać odpowiednią barwę betonu do własnych preferencji.

Źródło: Kosbud

Podobne Artykuły

Napisz komentarz

Comment