Psychologowie zwracają uwagę na to, że istnieje bardzo dużo osób, które cierpią z powodu zaniżonej samooceny. Za taki stan rzeczy zwykle odpowiadają błędy wychowawcze rodziców. To jednak, że ktoś cierpi na niskie poczucie wartości nie oznacza, że nie można tego zmienić.
Po czym poznać niską samoocenę?
Osoby z niską samooceną mają skłonność do kilku typowych zachowań. Przede wszystkim są to osoby nieśmiałe, które unikają wystąpień publicznych oraz kontaktów społecznych. Takie osoby bardzo często starają się ukryć w tłumie albo też są typowymi domatorami. Osoba o niskiej samoocenie zwykle mało mówi, nie wyraża odmiennego zdania, nie potrafi reagować na komplementy pod swoim adresem. Z niską samooceną w parze często idzie niska asertywność. Osoby te nie potrafią upomnieć się o swoje, są ustępliwe, bierne i wycofane. Te cechy charakteru bardzo utrudniają im codzienne życie. Takie osoby zwykle mniej osiągają w sferze zawodowej, bo boją się aplikować na atrakcyjne stanowiska. Mają także trudności z wchodzeniem w dobre związki. To właśnie zaniżona samoocena często stoi za związkami z nieodpowiednimi osobami. Ktoś, kto źle o sobie myśli, nie wierzy, że znajdzie taką osobę, jakiej pragnie i często decyduje się na związek z kimkolwiek.
Jak pracować nad poprawą samooceny?
Nad poprawą samooceny można pracować samodzielnie albo pod kierunkiem terapeuty. Taka osoba musi uświadomić sobie swoje mocne strony i starać się je rozwijać. Warto wprowadzić zmiany w swoim wyglądzie po to, aby czuć się pewniej. Optymistycznemu nastawieniu bardzo sprzyja postawa wdzięczności. Warto sobie uświadomić, co już mamy i starać się z tego cieszyć. Przy pracy nad poprawą samooceny pomocne mogą być także afirmacje i techniki relaksacyjne. Należy także wyeliminować zgubny nawyk porównywania się z innymi, gdyż zawsze będą osoby, które mają więcej od nas. Dobrze jest także czytać wartościowe książki na temat rozwoju osobistego, motywacji i samodoskonalenia. Na koniec przydaje się także odrobina dystansu do siebie i otaczającego świata.