Jeśli z jakiegoś względu zapomnieliśmy lub też zgubiliśmy hasło do WiFi, to jeszcze nic straconego! Jeśli nasz komputer łączy się z siecią automatycznie, istnieje prosty sposób na odzyskanie hasła.
Czym jest sieć WiFi?
To nic innego jak bezprzewodowa sieć internetowa, która przesyła informacje wykorzystując fale radiowe. Ponieważ dostęp do sieci WiFi jest łatwy i nie wymaga bezpośredniego połączenia z routerem, stąd tak złożony system zabezpieczeń i haseł. Hasła te często przybierają formę ciągu znaków i liczb, co sprawia, że są dużo trudniejsze do rozszyfrowania. Hasło oczywiście można zmienić, jednak wówczas bezpieczeństwo sieci może okazać się słabsze.
Jak sprawdzić hasło do WiFi?
Windows 10
- W systemie Windows 10 wystarczy uruchomić Menu Start w pasku zadań na dole, a następnie wybrać Ustawienia.
- Wśród widocznych kategorii ustawień należy wybrać Sieć i Internet. Po lewej stronie wyświetli się kolumna z możliwością wyboru poszczególnych zakładek. Tam należy zaznaczyć Wi-Fi.
- Widoczna będzie wówczas sieć WiFi, do której podłączone jest urządzenie. W tej samej zakładce należy wybrać Centrum sieci i udostępniania.
- Po kliknięciu na nazwę aktualnie połączonej sieci pokaże się nowe okno prezentujące informacje na temat stanu sieci WiFi. W tym oknie trzeba wybrać przycisk Właściwości sieci bezprzewodowej. Pokaże się kolejne okno i zakładka Zabezpieczenia.
- Tam w polu Klucz zabezpieczeń sieciowych widoczne jest hasło, zaszyfrowane w postaci kropek. Aby zobaczyć hasło należy zaznaczyć checkbox „Pokaż znaki„.
W ten sposób udało się znaleźć i zobaczyć hasło do aktualnie podłączonej sieci bezprzewodowej.
W starszych wersjach systemu Windows wygląda do dość podobnie. Należy odnaleźć ustawienia związane z siecią bezprzewodową i w zakładce Zabezpieczenia dotrzeć do pola z zaszyfrowanym hasłem.
Jak widać odnalezienia hasła do WiFi nie jest trudne. Oczywiście dużo trudniej będzie w przypadku, kiedy urządzenie nie łączy się z siecią automatycznie. Aby zachować bezpieczeństwo warto odpowiednio zarządzać wszystkimi hasłami i nie doprowadzać do sytuacji ich zgubienia. Zarządzanie hasłami możliwe jest na przykład z wykorzystaniem specjalnych programów lub aplikacji, które przechowują hasła i jednocześnie zapewniają wysokie bezpieczeństwo danych.