Virtual Web > Budownictwo > Jak wybrać dobre panele fotowoltaiczne?

Jak wybrać dobre panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika wciąż zyskuje na popularności, w Polsce z każdym miesiącem montuje się coraz więcej instalacji. Pojawiają się na dachach dużych i małych firm, a także prywatnych domów, można je spotkać w miastach i na wsiach.

Na tak dużą popularność fotowoltaiki złożyło się szereg czynników, do których zalicza się przede wszystkim możliwość realnego obniżenia rachunków za energię elektryczną i uniezależnienia się od podwyżek cen prądu, a także wiele form wsparcia oferowanych przez państwo. Jest to również rozwiązanie ekologiczne, jakie z pewnością wybierają osoby, którym leży na sercu dbanie o środowisko naturalne. 

Jednak panel panelowi nierówny, zatem przed dokonaniem wyboru należy poznać ich rodzaje, specyfikację techniczną i wiążącą się z tym sprawność, a co najważniejsze, wybrać sprawdzonego i wiarygodnego instalatora.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Wydajność całej instalacji zależy przede wszystkim od mocy i sprawności ogniw fotowoltaicznych, które stanowią najmniejszy, lecz najważniejszy element panelu. Na rynku znajdują się panele równego rodzaju, których sprawności są różne i zależą one do jakości użytego do ich produkcji materiału, a także od połączeń pomiędzy poszczególnymi ogniwami.

  •     Panele monokrystaliczne zbudowane są z ogniw, które powstały z jednego kryształu krzemu. Mają one najwyższą sprawność spomiędzy wszystkich rodzajów paneli fotowoltaicznych.
  •       Panele polikrystaliczne są najbardziej popularne, cechuje je niższy spadek mocy oraz jednoczesny wzrost temperatury w odniesieniu do paneli monokrystalicznych. Ogniwa tych paneli wytwarza się z wielu kryształów krzemu, jednak ich sprawność jest niższa niż paneli monokrystalicznych.
  •     Panele z krzemu amorficznego, czyli niewykrystalizowanego, cechują się najniższą sprawnością spośród wszystkich rodzajów paneli. Jednocześnie mają najniższą cenę.
  •   Panele z ogniw CdTe, czyli z tellurku kadmu, będącego półprzewodnikiem. Sprawność tych paneli jest nieco niższa od sprawności paneli polikrystalicznych, ale wyższa aniżeli sprawność paneli z krzemu amorficznego, wyróżnia je charakterystyczny czerwony kolor.
  •     Panele z ogniw CIGS, a więc z miedzi, indu, galu i selenu. Mają nieco wyższą sprawność, niż ich poprzednik czyli panele CdTe i podobnie jak one są ogniwami cienkowarstwowymi, których grubość nie przekracza kilku mikrometrów.

Panele polikrystaliczne oraz monokrystaliczne są montowane najczęściej, za czym przemawia prostota ich projektowania i łatwość montażu. Są najdroższe, ale i najwydajniejsze. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Dokonując wyboru paneli fotowoltaicznych należy zwrócić uwagę głównie na poniższe parametry:

  •   sprawność, czyli procentowy stosunek maksymalnej mocy eklektycznej do mocy promieniowania słonecznego światła, jakie pada na powierzchnię fotoogniw; im wyższa sprawność, tym mniejsza powierzchnia paneli będzie potrzebna do uzyskania pożądanej mocy;
  • moc szczytowa, czyli moc elektryczna, jaka jest uzyskiwana w optymalnych warunkach laboratoryjnych;
  •         tolerancja mocy, która informuje o tym, jak duża różnica może występować między rzeczywistą oraz nominalną szczytową mocą ogniwa; jeśli jest ona dodatnia, wówczas rzeczywista moc szczytowa panelu nie będzie niższa niż jego moc nominalna;
  •         temperaturowy współczynnik mocy, który informuje, jaki jest procentowy spadek mocy przy wzroście temperatury o 1 stopień Celsjusza; im ma on niższą wartość tym większa jest moc panelu;
  •         napięcie w punkcie mocy maksymalnej UMPP; im większa różnica występuje pomiędzy wartością tego wskaźnika, a napięciem występującym w systemie, który panel zasila, można spodziewać się wyższych strat energii i spadku mocy;
  •         współczynnik wypełnienia FF określa jakość ogniwa; im jego wartość jest bardziej zbliżona do 100% tym lepsza jakość ogniw;
  •         prąd zwarcia, czyli największy możliwy prąd generowany przez światło, które pada na ogniwa; im jego wartość jest wyższa tym większa wydajność fotoogniw.

Kiedy sprawdzimy już wszelkie parametry techniczne, warto również upewnić się, jak długim okresem gwarancji objęte są panele. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy dany produkt spełnia wszelkie prawne wymagania, a także wytyczne oraz przepisy i normy techniczne, jak również czy został przebadany przez niezależne jednostki certyfikujące.

Trudny wybór

Wielkość instalacji fotowoltaicznej musi być dostosowana do zużycia energii, zatem kryterium, którym należy się kierować w pierwszej kolejności, jest moc pojedynczego panelu oraz jego sprawność. Cena odgrywa, rzecz jasna, równie ważną rolę. Warto jednak mieć na uwadze, iż tańsze rodzaje paneli cechują się niższą mocą, więc albo trzeba zamontować ich więcej, albo liczyć się z niższą wydajnością całej instalacji.

Bardzo istotnym aspektem jest również dobór odpowiedniej firmy, która takie panele zamontuje w sposób profesjonalny, a instalacją zajmie się kompleksowo, począwszy od projektu aż po montaż oraz obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną

Źródło: Inverter – fotowoltaika dofinansowanie

Podobne Artykuły

Napisz komentarz

Comment