Virtual Web > Art > Kompresja pdf – jak zmniejszyć plik PDF

Kompresja pdf – jak zmniejszyć plik PDF

Kompresja pdf - jak zmniejszyć plik PDF

Kompresja PDF może być przydatna w wielu przypadkach. Plik zajmujący mniej miejsca łatwiej wysłać jako załącznik w mailu, umieścić w telefonie lub tablecie. Niektórym osobom zmniejszenie PDF może wydawać się skomplikowaną czynnością, mimo że jest proste nawet dla tych, którzy nie są zbyt obeznani z technologią.

Co składa się na wielkość pliku PDF?

Przed wyjaśnieniem, jak zmniejszyć PDF, warto zastanowić się na tym, co wpływa na jego wielkość. Najczęściej tego typu plik skład się z: tekstu, czcionek, obrazów, linków, załączników oraz danych formularzy. Jest bezpieczną formą przesyłania na przykład dokumentów tekstowych, gdyż pozwala na uniknięcie sytuacji, kiedy układ tekstu zmieni się po otwarciu go w innym programie – np. w Microsoft Word zamiast w OpenOffice.

Duży rozmiar PDF może wynikać z konkretnych czcionek wstawionych do dokumentu. Przyczyną mogą być także zdjęcia, zwłaszcza te źle skompresowane lub o złej rozdzielczości.

Jak zmniejszyć rozmiar pliku PDF – kompresja

Jednym ze sposób na zmniejszenie PDF jest kompresja. Wykonuje się ją w specjalnych programach lub aplikacjach.

Programy i oprogramowania

Zmniejszenie pliku PDF można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest wykorzystanie specjalnych programów, które często są darmowe. Jednym z popularniejszych jest FileOptimizer. Umożliwia kompresowanie PDF oraz innych rodzajów plików, takich jak zdjęcia czy gify. Ten ,,zmniejszacz PDF” pozwala na automatyczną kompresję kilku tysięcy plików w tym samym czasie – wystarczy umieścić je w jednym folderze, a następnie wybrać ten folder za pomocą interfejsu.

Oprogramowanie, które pozwala na zmniejszenie pliku PDF, to Ghostscript. Analizuje i interpretuje język opisu strony PostScript oraz ten używany w formacie PDF (Portable Document Format). Dzięki niemu możliwe jest renderowanie opisów określonych plików, a także konwertowanie ich. Z tego sposobu korzysta się głównie w systemach Unix.

Aplikacje

Zmniejszanie rozmiaru PDF można przeprowadzić także z użyciem odpowiednich aplikacji. Przykładowe to WinRar, WinZip, 7Zip. W tym przypadku wystarczy dodać wybrany plik do archiwum z użyciem prawego przycisku myszy. Chcąc pobrać np. 7Zip, należy wejść na odpowiednią stronę, ściągnąć najnowszą wersję aplikacji i zainstalować ją, aby móc bez problemu wykonywać zmniejszanie rozmiaru PDF.

Inne sposoby na zmniejszenie pdf

W odniesieniu do PDF kompresja bywa niewystarczająca. W takiej sytuacji należy rozważyć podzielnie pliku albo wycinanie stron z PDF. Przydatna będzie aplikacja PDFill PDF, która jest podzielona na dwa programy: edytor plików PDFill PDF Free Editor oraz program z piętnastoma funkcjami powiązanymi z opisywanym formatem plików – PDFill Free PDF Tools. Program umożliwia między innymi: podzielenie pliku na kilka części; dzielenie, wycinanie i obracanie stron; zmianę formatu z PDF na JPG i wiele innych.

Kolejna odpowiedź na pytanie, jak zmniejszyć plik PDF, to skorzystanie z serwisu hostingowego (OneDrive, Google Drive, DropBox). Po darmowej rejestracji można wgrywać pliki i udostępniać je jako linki. Warto pamiętać także o formie pomocy od firmy Adobe – narzędziu Acrobat. Pozwala ono na śledzenie wielkości przygotowywanego pliku, a także informuje o procentowym udziale poszczególnych elementów w rozmiarze PDF.

Zmniejsz rozmiar PDF – podsumowanie

Zmniejszenie PDF może przydać się każdemu. Zmniejsz PDF w sposób, który najbardziej Ci odpowiada. Jednej osobie wystarczy kompresja, a inna będzie wolała skorzystać z opcji podzielenia pliku. Bez względu na wybraną opcję, będzie się liczył efekt w postaci praktycznego pliku o zmniejszonym rozmiarze.

Podobne Artykuły

Napisz komentarz

Comment