Virtual Web > Technologie > Kompresory bezolejowe — zalety i zastosowanie

Kompresory bezolejowe — zalety i zastosowanie

sprezarki-dla-przemyslu

Na rynku dostępnych jest wiele różnorakich rozwiązań służących do zaopatrywania w sprężone powietrze. Tak duża różnorodność pozwala bez trudu dopasować najlepsze urządzenie do potrzeb i charakteru pracy konkretnego zakładu. Podstawowy podział kompresorów wyróżnia urządzenia olejowe i bezolejowe. Każde z nich posiada inne zalety i możliwe zastosowania. Przedstawiamy kompresory bezolejowe i najważniejsze informacje na ich temat.

Co odróżnia kompresor olejowy od bezolejowego?

Główną różnicą pomiędzy kompresorem olejowym a bezolejowym jest zastosowanie czynnika chłodzącego i smarującego w postaci oleju. Poza tym zasada działania jest identyczna. Blok kompresora olejowego nie jest w stanie poprawnie pracować bez właściwego smarowania. Natomiast w kompresorze tłokowym bezolejowym tłok wykonany jest z materiału charakteryzującego się niskim współczynnikiem tarcia. Tym samym stosowanie smarowania olejem nie jest potrzebne. Poza tymi oczywistymi różnicami warto wspomnieć również o tym, że kompresory olejowe i bezolejowe są podobnych rozmiarów. Z reguły nie są mobilne ale występują również modele (szczególnie sprężarek tłokowych) wyposażone w kółka.

Zalety kompresora bezolejowego

Praca ze sprężarkami bezolejowymi niesie za sobą liczne zalety. Urządzenia tego typu charakteryzują się łatwym użytkowaniem i prostym serwisem, który może być przeprowadzany znacznie rzadziej niż w przypadku kompresorów olejowych. Dlatego też są one polecane początkującym użytkownikom oraz do użytku domowego. Oprócz tego są to urządzenia przyjazne dla środowiska, co wynika z faktu, że nie emitują do ekosystemu żadnych szkodliwych substancji, cząsteczek oleju czy resztek zanieczyszczonego kondensatu. 

Ponadto największą zaletą kompresorów bezolejowych jest wysoka higiena pracy oraz dostarczanie sprężonego powietrza najwyższej jakości. W każdej branży, w której wymagane jest sprężone powietrze klasy 0, czyli pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, stawia się na kompresory bezolejowe. Dotyczy to głównie branży farmaceutycznej i spożywczej, ale również wielu innych firm przemysłowych, handlowych i usługowych jak np. gabinetów stomatologicznych. 

Sprężarki bezolejowe charakteryzują się również kompaktowymi rozmiarami. Doskonale nadają się więc do użytku w domu, garażu lub w małych zakładach, w których ilość miejsca jest znacznie ograniczona. 

Zastosowanie bezolejowej sprężarki powietrza

Z powodu swoich licznych zalet sprężarki bezolejowe znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle w różnych branżach, jak i w użytku domowym. W domu czy w ogrodzie kompresory bezolejowe doskonale sprawdzą się do zasilania urządzeń służących do malowania ścian lub drewnianych konstrukcji. A także bardziej codziennych czynności, takich jak pompowanie kół w aucie czy w rowerze lub czyszczenie zakurzonych urządzeń i narzędzi. W przemyśle sprężarki bezolejowe są stosowane przede wszystkim w medycynie, sektorze farmaceutycznym i spożywczym oraz przemyśle chemicznym, również do produkcji układów scalonych. A także wszędzie tam, gdzie wymagane jest sprężone powietrze najwyższej jakości i idealnej czystości. 

Podobne Artykuły

Napisz komentarz

Comment