Virtual Web > Biznes > Nieszczelna instalacja sprężonego powietrza – dlaczego przynosi straty

Nieszczelna instalacja sprężonego powietrza – dlaczego przynosi straty

Nieszczelność instalacji sprężonego powietrza może przynosić bardzo duże straty właścicielowi przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, że instalacja służąca do wytwarzania oraz dostarczania sprężonego powietrza jest złożonym systemem składającym się oprócz kompresorów z urządzeń i rurociągów, które posiadają bardzo wiele miejsc narażonych na występowanie nieszczelności.  

Symptomy i miejsca powstawania nieszczelności

Nieszczelność instalacji wytwarzającej  i dostarczającej sprężone powietrze generuje bardzo duże straty energii elektrycznej użytej do wytworzenia tegoż powietrza. Zdarza się, że występowanie dużej nieszczelności w układzie jest przyczyną powstawania ogromnych strat finansowych. Co do powstawania nieszczelności, to należy pamiętać, że występują one praktycznie w każdego rodzaju instalacji i ulegają powiększeniu w miarę upływu czasu i eksploatacji kompresorów przemysłowych.

Jeśli właściciel przedsiębiorstwa kupuje sprzęt używany, to musi liczyć się z tym, że w zespole urządzeń, rurociągów i wyposażenia z pewnością pojawiły się już jakieś nieszczelności. Należy wówczas sprawdzić, jaka jest ich wielkość. Warto dodać, że strata powietrza jest proporcjonalna względem wielkości nieszczelności oraz ciśnienia, jakie panuje w instalacji. Jeśli ciśnienie jest bardzo wysokie to, to tym więcej powietrza ucieka wskutek powstałej nieszczelności. Instalacje wytwarzające sprężone powietrze mogą posiadać nieszczelności generujące stratę medium roboczego od 20 do 30%. W przypadku pojawienia się dużo większych strat jest to sygnał alarmowy do przeprowadzenia serwisowania, a nawet generalnego remontu posiadanego parku maszynowego.

Metody ograniczenia strat sprężonego powietrza w instalacjach

Zdaniem naukowców i znawców urządzeń służących do wytwarzania i dostarczania sprężonego powietrza instalacje, które posiadają nieszczelności rzędu 20 – 30% kosztów zużycia energii elektrycznej służącej do wytworzenia sprężonego powietrza, oznaczają stratę,  która w bilansie rocznym może poważnie wpływać na kondycję finansową firmy.

Ograniczanie występowania nieszczelności polega głównie na zainstalowaniu najwyższej jakości parku maszynowego. Oznacza to, że właściciel, który zamierza rozwijać swoją działalność gospodarczą i skupić się głównie na produkcji bądź usługach realizowanych przy pomocy instalacji służącej do wytwarzania oraz dostarczania sprężonego powietrza, powinien kupować wyłącznie kompresory przemysłowe od renomowanych producentów i dostawców. Wówczas ma absolutną pewność, że wysoka jakość zainstalowanych urządzeń a także użyte do produkcji sprężarki materiały zapobiegają powstawaniu dużych nieszczelności. Kolejną bardzo istotną sprawą, która ogranicza duże nieszczelności w instalacji sprężonego powietrza, jest dokładny i solidny montaż oraz bardzo skrupulatna konserwacja całej instalacji sprężonego powietrza.

Nowoczesne systemy detekcji i obliczenie ilości strat

Warto dodać, że nowoczesne technologie detekcji mogą pomóc ograniczyć straty sprężonego powietrza wynikające z nieszczelności nawet do 15%. Oznacza to, że osoba posiadająca bogaty park maszynowy, składający się z kilku bądź kilkunastu sprężarek, oszczędza połowę na wydatkach, które w przypadku dużych nieszczelności poważnie nadszarpują jej budżet finansowy. Dokonując analizy średniej wydajności sprężarek, jak również kosztów wytworzenia powietrza uwarunkowanego poborem energii elektrycznej i analizując czas pracy sprężarek w danym okresie miesięcznym bądź rocznym, można obliczyć koszty wycieku sprężonego powietrza. Jest to doskonała metoda na zorientowanie się, ile tak naprawdę strat finansowych ponosi firma w związku z posiadaniem nieszczelności w instalacji służącej do wytwarzania oraz dostarczania sprężonego powietrza.

Nieszczelności na instalacji do wytwarzania oraz dostarczania sprężonego powietrza mogą występować w wielu miejscach, dlatego też serwis powinien obejmować detekcję zaworów, urządzeń, szybkozłączy oraz łączenia rur. Dzięki wykrywaniu dużych nieszczelności powstałych w tych miejscach, można przeciwdziałać dalszej utracie sprężonego powietrza, a tym samym ograniczyć wydatki poniesione na zużycie energii elektrycznej.

Źródło: Almig Kompressoren Polska – kompresory i sprężarki powietrza

Podobne Artykuły

Napisz komentarz

Comment