Virtual Web > Technologie > Program do nagrywania ekranu komputera do gier i nie tylko

Program do nagrywania ekranu komputera do gier i nie tylko

Program do nagrywania ekranu komputera do gier i nie tylko

Słowem wstępu, czyli po co nagrywać ekran komputera?

Nagrywanie kojarzy nam się głównie z zapisem czegoś na kasetę magnetofonową, czy też video. Nieco młodszemu pokoleniu może zaś przyjść na myśl nagrywanie dźwięku, rozmów telefonicznych i podobnych rzeczy. Jest jednak jeszcze inna sytuacja, w której będziemy mogli chcieć coś nagrać, a mianowicie naszym celem będzie zarejestrowanie tego, co widzimy na ekranie naszego monitora.

W jakim celu możemy potrzebować nagrywać ekran monitora? Na przykład po to, aby przekazać komuś własnoręcznie przez nas przyrządzony poradnik, czy też chociażby zamieścić potem w sieci zapis tego, jak właśnie pobiliśmy kolejny rekord w naszej ulubionej grze. Możliwości jest wiele.

Jak jednak się do tego zabrać, jak poprawnie zapisać to, co dzieje się na naszym monitorze, jaką aplikację wybrać i jak spowodować aby plik nie zajął całej pojemności naszego twardego dysku, a jednocześnie zachował dobrą jakość obrazu? Dowiedzmy się tego.

Jaki program do nagrywania ekranu komputera wybrać?

Pierwszą odpowiedzią, jaka przychodzi na myśl po zadaniu takiego pytania, jest stwierdzenie, że będzie to program do nagrywania ekranu komputera za darmo. I to jest po części prawda. Jednakże warto zaznaczyć, że do bardziej profesjonalnych zapisów darmowa wersja może nie wystarczyć i będziemy potrzebować czegoś płatnego, by nasze nagrywanie z pulpitu można było zaprezentować szerszej publiczności. Samo nagrywanie pulpitu windows 10 wygląda dosyć podobnie, jak w przypadku wersji syustemy oznaczonej numerkiem siódmym. Do nagrywania ekranu potrzebna nam będzie któraś z szeroko dostępnych aplikacji oferujących taką właśnie możliwość.

Jak nagrać ekran windows 7?

Po zainstalowaniu programu oferującego darmowe nagrywanie ekranu lub wybraniu płatnej wersji narzędzia program do nagrywania ekranu przechodzimy do opcji ustawień, gdzie możemy wybrać sobie jakość naszego nagrania, miejsce zapisu, oraz czy na przykład ma zostać nagrany również dźwięk, czy też plik ma pozostać wyciszony.

Zazwyczaj wszystkie tego typu aplikacje to tak naprawdę program do nagrywania pulpitu z dzwiękiem, może się jednak okazać, że za zarejestrowanie dźwięku będziemy musieli zapłacić, jeżeli program nie należy do kategorii freeware. Kiedy już opcje będziemy mieć ustawione, a nasz program do nagrywania ekranu komputera pod tym kątem przestanie mieć dla nas jakiekolwiek tajemnice, to wtedy warto sprawdzić, czy nie możemy wybrać sobie skrótów klawiszowych. Być może wydać się to z początku mało istotne, jednakże bardzo ułatwi pracę podczas samego nagrywania, nie będziemy musieli bowiem przełączać się pomiędzy oknami, a po prostu w odpowiednim momencie wciśniemy wybrany przez nas skrót klawiszowy i wtedy nagranie się rozpocznie. W ten sam sposób możemy oczywiście ustawić skrót zakończenia zapisu.

Warto zaznaczyć, że niektóre programy do nagrywania ekranu oferują nieco bogatszy zestaw możliwości, a mianowicie dodanie efektów specjalnych do naszego pliku video. Takie programy są zazwyczaj płatne, czasem zdarzy się jednak tak zwana “rozdawajka”, czyli “giveaway”, co oznacza, że otrzymamy program do nagrywania gier za darmo pełna wersja.

Nagrywanie ekranu komputera w całości, lub tylko jednej jego części

Bardzo ważną i istotną funkcją jest ustawienie przechwytywania ekranu, dostępne praktycznie we wszystkich tego typu aplikacjach. Zarówno darmowy program do nagrywania ekranu, jak i płatny program do nagrywania pulpitu z dźwiękiem powinien ją zawierać. Dzięki niej wybierzemy sobie, czy nasz program do nagrywania pulpitu ma przechwytywać cały ekran, czy tylko jedynie jego wybraną przez nas część.

Do boju, czyli uruchamiamy nasze nagrywanie

Kiedy już w pełni skonfigurowaliśmy nasz program do nagrywania ekranu i dzwięku, możemy uruchomić grę, czy też program, którego używanie mamy zamiar nagrać. Warto jednak pamiętać, że jeżeli jest to na przykład gra, to rozgrywkę trzeba rozpocząć kilka chwil wcześniej, niż chcemy mieć nasze nagranie. Unikniemy wtedy potrzeby edycji pliku video.

Potem, w odpowiednim momencie, wystarczy tylko wcisnąć wybrany uprzednio przez nas skrót klawiszowy, by program do nagrywania ekranu komputera z dzwiekiem zaczął działać. Niektóre oferują aplikacje mające na celu nagrywanie ekranu windows 10 oferują jeszcze dodatkowo zrzuty ekranu.

Zapłacić, czy zaoszczędzić, czyli jaka aplikacja do nagrywania ekranu komputera będzie lepsza – darmowe programy do nagrywania ekranu, czy płatny program do nagrywania ekranu z dźwiękiem?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli chodzi o użytek domowy, to z pewnością darmowa nagrywarka ekranu będzie dla nas wystarczającą opcją. Jeżeli zaś planujemy szerszą publiczność, czy też na przykład komercyjne wykorzystanie naszego zapisu, to wtedy raczej potrzebne nam będą płatne programy do nagrywania.

Czy dam sobie radę?

Oczywiście. Zarówno, jeżeli chodzi o nagrywanie ekranu windows 7, jak i o nagrywanie ekranu windows 10, to obie czynności są naprawdę bardzo proste i po kilku minutach praktyki z pewnością uda nam się dokonać poprawnego zapisu. Z czasem nagrywanie ekranu może stać się naszą pasją.

Podobne Artykuły

Napisz komentarz

Comment