Virtual Web > Life Style > Ścięgno Achillesa i problemy z nim związane. Podpowiadamy, kiedy udać się na USG

Ścięgno Achillesa i problemy z nim związane. Podpowiadamy, kiedy udać się na USG

Uprawianie sportu wiąże się z ryzykiem występowania kontuzji. Z kolei te, dotykające ścięgna Achillesa są szczególnie bolesne i niestety u sportowców nie należą do rzadkości. Również u osób nie uprawiających aktywnie żadnego sportu mogą wystąpić problemy związane ze ścięgnem Achillesa. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać, a więc gdzie znajduje się ścięgno Achillesa i jakie daje objawy jego zerwanie czy naderwanie, a także jak je diagnozować. Pozwoli to uniknąć wiele bólu i szybko rozpocząć odpowiednio ukierunkowane leczenie.

Gdzie znajduje się ścięgno Achillesa i za co odpowiada?

Ścięgno Achillesa to inaczej ścięgno piętowe. Jest największym ścięgnem, jakie można znaleźć w całym ludzkim organizmie i jednocześnie jest jednym z najsilniejszych. Jego długość jest ściśle uzależniona od wzrostu człowieka, jednak średnio przyjmuje się, że jest to około 15 cm. Łączy mięśnie łydki z kością piętową. Połączone jest zarówno z mięśniem płaszczkowatym, jak i brzuchatym.

W budowie ścięgno Achillesa jest natomiast szerokie i płaskie w górnej części, a idąc ku dołowi, stopniowo zwęża się i grubieje. Jest zdecydowanie szersze w miejscu przyczepu w okolicy guza piętowego. Ścięgno Achillesa oddziałuje na staw skokowy i dzięki temu umożliwia zgięcie podeszwowe stopy. Taka jego lokalizacja i fizjologia działania sprawia, że uraz ścięgna Achillesa niemal zupełnie uniemożliwia samodzielne poruszanie się.

Rodzaje urazów ścięgna Achillesa

Kontuzja ścięgna Achillesa najczęściej kojarzy się z jego zerwaniem. Jednak nie zawsze uraz jest aż tak poważny. Czasem dochodzi do naderwania ścięgna lub też pojawia się w nim stan zapalny. Jednak nie należy takiego stanu bagatelizować i w każdej sytuacji podjąć odpowiednie kroki w kierunku postawienia diagnozy, a następnie leczenia. Warto jednak wiedzieć, kiedy mamy do czynienia z zerwaniem, naderwaniem, a kiedy ze stanem zapalnym ścięgna. Przede wszystkim pierwszym i najważniejszym sygnałem alarmowym w przypadku kontuzji ścięgna Achillesa jest silny ból. Niejednokrotnie, kiedy dochodzi do zerwania ścięgna piętowego, urazowi temu towarzyszy dźwięk przypominający trzaśnięcie. Jeśli natomiast dojdzie do innego rodzaju uszkodzenia ścięgna, najczęściej w jego okolicy pojawia się siniak. Świadczy on o wylewie krwi do tkanek. Ponadto urazowi tego typu towarzyszy opuchlizna i zaczerwienienie oraz ból.

Jak uniknąć uszkodzenia ścięgna Achillesa

Chcąc uniknąć uszkodzenia ścięgna Achillesa, warto wiedzieć, co może go wywoływać. Przede wszystkim, aby nie narażać ścięgna piętowego na kontuzje, zaleca się noszenie wygodnego, dobrze wyprofilowanego obuwia. Dodatkowo, przed podjęciem jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych, a w szczególności przed bieganiem, które wyjątkowo obciąża ścięgno Achillesa, należy pamiętać o sumiennej rozgrzewce. Nie rozgrzane mięśnie są bardziej podatne na urazy. Czasem nawet intensywna praca obciążająca nogi może być czynnikiem wywołującym kontuzję. Wtedy przed jej podjęciem również zaleca się wykonanie rozgrzewki.

Uraz ścięgna Achillesa pojawia się również podczas uprawiania sportów zimowych – u narciarzy i snowboardzistów; aby go uniknąć, specjaliści zalecają odpowiednie przygotowanie już na miesiąc przed wyjazdem na narty. Wystarczy 15 minut dziennie poświęcić na ćwiczenia wzmacniające nogi.

Jak diagnozować ścięgno Achillesa – pomocne badanie USG

Wśród wielu metod diagnostycznych, zdecydowanie najlepszą, najszybszą i najmniej bolesną jest wykonanie badania ultrasonograficznego ścięgna Achillesa. Nie wymaga ono żadnego przygotowania, więc może być wykonane nawet w trybie pilnym, bezpośrednio po wystąpieniu urazu.

Badanie USG ścięgna Achillesa pozwala zobrazować stan i rozmiar ścięgna. Na jego podstawie lekarz określi czy jest to jedynie stan zapalny, naderwanie, czy też zupełne zerwanie ścięgna. Jest to o tyle ważne, że w przypadku naderwania wystarczy unieruchomienie nogi. Natomiast w przypadku zerwania ścięgna piętowego niezbędna jest operacja. Szybka diagnoza pozwala na natychmiastowe wdrożenie leczenia. Warto zwrócić uwagę, że USG ścięgna Achillesa jest najszybszą oraz co ważne – niezawodną metodą diagnostyczną.

Źródło: Gabinet USG – badania USG i Dopplera Warszawa

Podobne Artykuły

Napisz komentarz

Comment