Virtual Web > Budownictwo > Stawiamy na tanie rozwiązania. Zainwestuj w gaz propan

Stawiamy na tanie rozwiązania. Zainwestuj w gaz propan

Dużo mówi się o ekologii gazu propan i o tym, jak bardzo przyjazne dla środowiska jest jego spalanie. Jednak nadal nie bez znaczenia pozostają koszty eksploatacji instalacji na gaz propan. Wielu użytkowników wybierając metodę ogrzewania domu chciałoby, aby była ona opłacalna, a najlepiej tańsza o tej dotychczas stosowanej. Choć ekologia jest ważna, to jednak nadal poszukujemy ogrzewania po prostu taniego. W ten trend doskonale wpisuje się gaz propan. Swoją atrakcyjną ceną, wszechstronnością i wysoką wydajnością gwarantuje obniżenie cen ogrzewania.

Wydajność i wszechstronność gazu propan

Na opłacalność paliwa opałowego składa się również jego wydajność. W przypadku gazu propan mamy do czynienia ze szczególnie dużą wydajnością spalania. W niezależnych porównaniach wykazano, że żadne inne paliwo opałowe nie jest tak samo wydajne lub można powiedzieć – kaloryczne, jak właśnie gaz propan. Spalanie propanu zapewnia optymalną temperaturę przy niskim poborze paliwa, a to z kolei przekłada się na końcowy koszt ogrzewania. Dodatkowo, obecnie na rynku dostępne są nowoczesne kotły kondensacyjne.

Piece te, dzięki zastosowaniu zjawiska kondensacji, odzyskują część ciepła z pary wodnej, która odprowadzana jest jako spaliny. Para wodna o wysokiej temperaturze ulega skropleniu wewnątrz pieca, a dzięki temu zostaje odzyskana część ciepła w niej zawarta. Tak odzyskane ciepło jest kierowane do układu grzewczego. Powoduje to dodatkowe zmniejszenie zużycia gazu propan przy zachowaniu wymaganej temperatury w pomieszczeniach.

Z ekonomicznego punktu widzenia nie bez znaczenia jest także wszechstronność gazu propan. Szczególnie ważne może się to okazać wszędzie tam, gdzie nie ma alternatywnych źródeł gazu, na przykład ziemnego. W rejonach, gdzie zarówno gotowanie, jak i ogrzewanie wody użytkowej odbywa się przy użyciu prądu elektrycznego, gaz propan może okazać się doskonałym sposobem na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd. Jak to możliwe? Otóż gaz propan doskonale nadaje się nie tylko do zasilania kotła ogrzewającego dom zimą, ale również do użytku w kuchence gazowej, przeznaczonej do gotowania oraz do ogrzewania wody użytkowej w podgrzewaczu wody. Warto pamiętać, że im bardziej wszechstronne jest paliwo, tym bardziej opłacalne jest jego użytkowanie. Tak właśnie jest z gazem propan, który jest najbardziej ekologicznym paliwem opałowym.

Ceny gazu propan

Porównanie cen gazu propan z cenami innych paliw opałowych prezentuje się nadzwyczaj korzystnie. Biorąc pod uwagę jego wydajność można łatwo wykalkulować, że ogrzewanie gazem propan jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Dodatkowo, instalacja na gaz propan chowa tak zwanego „asa” w rękawie. Mowa o spadających cenach propanu poza okresem opałowym.

Wiosną i latem, kiedy zapotrzebowanie na paliwa opałowe znacząco spada, można zaopatrzyć się w gaz propan w atrakcyjnej cenie. Propan jest paliwem opałowym, którego deficyt jest niespotykany. Nie trzeba się więc obawiać, że może go zabraknąć, kiedy będzie potrzebny. Warto jednak skorzystać z obniżonych cen. Wystarczy zamówić dostawę gazu u dystrybutora. W umówionym dniu zjawi się samochód specjalnie dostosowany do transportu gazu. Pracownicy dystrybutora zadbają o zatankowanie zbiornika na gaz. Jeśli podczas wykonywania inwestycji początkowej zatroszczymy się o zakup odpowiednio dużego zbiornika na gaz, dostosowanego rozmiarem do naszych potrzeb, możemy być spokojni, że gazu zatankowanego latem wystarczy na cały sezon opałowy.

Inwestycja początkowa związana z instalacją na gaz propan

Choć może się wydawać, że koszt inwestycji początkowej związanej z instalacją na gaz propan jest wysoki, to warto wszystko dokładnie przekalkulować. Koszty można zmniejszyć, decydując się na zakup używanego zbiornika. Dodatkowo, wiele firm obsługujących inwestycje na gaz propan, oferuje atrakcyjny system ratalny w spłacie kosztów początkowych. Ponadto, jeśli przeliczymy oszczędności wynikające z wyboru ogrzewania gazem propan w stosunku do poprzednio stosowanego paliwa, wyjdzie nam w jak krótkim czasie zwraca się cała inwestycja początkowa. Po tym czasie będziemy mogli realnie odczuć, ile pieniędzy zostaje w kieszeni i o ile mniej z domowego budżetu pochłaniają koszty ogrzewania. Tylko gaz propan jest tak tanim i wydajnym sposobem ogrzewania, na który bez wątpienia warto się zdecydować.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG

Podobne Artykuły

Napisz komentarz

Comment