Sprawna realizacja transportu jest wypadkową wielu czynników. Gdy liczy się czas, nietrudno o pomyłkę. Nic więc dziwnego, że najwięksi operatorzy logistyczni i transportowi wykorzystują różne mechanizmy, które mają wesprzeć ich pracę. Jednym z nich jest ETA. Co to takiego i jakie znaczenie ma w transporcie?
ETA – co to? Od czego zależy?
ETA (Estimated Time of Arrival) to nic innego jak szacowany czas przybycia. Pierwotnie stosowany w żegludze morskiej do określania czasu, w którym dany statek miał wpłynąć do portu, szybko zaczął być wykorzystywany także w innych gałęziach transportu. Obecnie używa się go w przewozach realizowanych nie tylko drogą morską, ale i lądową oraz powietrzną.
W branży TSL każda chwila jest na wagę złota. Już minuta opóźnienia może wywołać lawinę zdarzeń, która pochłania kolejne etapy procesu transportowego, przeszkadzając w jego optymalnej realizacji. Z tego względu ETA musi być oszacowany możliwie najdokładniej, jak tylko się da. W tym celu firmy logistyczne i transportowe wykorzystują zaawansowane oprogramowanie, którego algorytmy uwzględniają wiele zmiennych.
Wśród czynników branych pod uwagę przy określaniu szacowanego czasu przybycia wymienić można:
- odległość od celu,
- średnią prędkość wykorzystywanego środka transportu,
- dostępność szlaków transportowych,
- natężenie ruchu na drogach, w portach lub lotniskach.
W zależności od gałęzi transportu przy oszacowywaniu ETA uwzględnia się specyficzne zmienne. Np. w przypadku przewozów drogowych podczas określania szacowanego czasu przybycia bierze się pod uwagę także obligatoryjne przerwy w jeździe dla kierowców. Zaawansowane mechanizmy są nawet w stanie ocenić, czy realizacja transportu jest zagrożona.
Wykorzystanie zaawansowanego oprogramowania, które analizuje szereg zmiennych, pozwala precyzyjnie oszacować ETA, co jest jednym z najważniejszych aspektów determinujących efektywność procesu transportowego. Dlaczego szacowany czas przybycia jest tak ważny?
ETA w transporcie – co daje? Jakie ma znaczenie?
Wykorzystanie mechanizmu ETA w branży TSL jest korzystne pod wieloma względami. Redukuje do minimum przestoje w transporcie. Zapobiega tzw. efektowi kuli śnieżnej, kiedy to jedno opóźnienie uruchamia kolejne. Pozwala sprawnie i terminowo realizować dostawy, nawet w okresach wzmożonego zainteresowania usługami transportowymi i ciasnych oknach czasowych. W konsekwencji umożliwia efektywne zarządzanie transportem.
Dzięki precyzyjnemu szacowaniu ETA:
- możesz uniknąć kar finansowych – brak wykorzystania mechanizmu ETA może sprawiać, że będziesz oferować terminy realizacji dostaw, którym nie da się sprostać. W takiej sytuacji musisz liczyć się z koniecznością zapłaty rekompensat finansowych za powstałe opóźnienia i wynikające z nich szkody,
- dbasz o wizerunek – nieterminowe dostawy wpływają niekorzystnie nie tylko na budżet, ale również wizerunek firmy. Sugerują bowiem, że nie można Ci ufać. Precyzyjne określenie ETA ogranicza do minimum prawdopodobieństwo ich wystąpienia,
- optymalnie wykorzystujesz dostępne zasoby – dzięki ETA do minimum ograniczasz liczbę przestojów, co pozwala optymalnie wykorzystać dostępną flotę i zaangażować pracowników we właściwym czasie w określone czynności, np. związane z przeładunkiem towarów.
Pamiętaj, chociaż zaawansowane systemy precyzyjnie określają ETA, nadal jest to wartość szacunkowa. W trakcie transportu może dojść do wydarzeń, które nie zostały uwzględnione podczas estymacji czasu dostawy, a które mają wpływ na terminowość przewozu. Jeśli jednak zaufasz rzetelnej firmie transportowej, nie masz się, o co martwić. Wie ona bowiem, jak reagować nawet na trudne do przewidzenia sytuacje.
Sprawne zarządzanie czasem dostaw odgrywa kluczową rolę w branży TSL. Jednym z mechanizmów, które je umożliwiają, jest ETA. Dzięki niemu możesz precyzyjnie określić, kiedy środek transportu dotrze do wyznaczonego celu. Taka informacja pozwala nie tylko wskazać klientowi realny termin realizacji usługi, ale również zoptymalizować cały proces transportowy.
źródło: TRANSlogis transport i spedycja