Virtual Web > Life Style > Czy warto pracować zdalnie?

Czy warto pracować zdalnie?

Czy warto pracować zdalnie?

Praca zdalna to forma aktywności zawodowej, która bardzo się upowszechniła w Polsce w ostatnich latach. W dużej mierze przyczyniła się do tego dostępność Internetu, jako czynnika ułatwiającego pracę na odległość.

Na czym polega praca zdalna?

Praca zdalna jest wykonywana w zaciszu własnego domu, bez konieczności codziennego pojawiania się w biurze. Wykonywanie zadań zawodowych w domu zwykle oznacza także dużą niezależność czasową i to właśnie ten czynnik przyciąga wielu ludzi do pracy zdalnej. W takim trybie można pracować w takich zawodach jak: dziennikarz, architekt, tłumacz, pisarz, programista czy doradca biznesowy. Osoby pracujące zdalnie zazwyczaj są freelancerami czyli wykonują zlecenia dla różnych podmiotów. Duża część takich pracowników ma zarejestrowaną własną działalność gospodarczą.

Zalety pracy zdalnej

Główna zaleta pracy zdalnej polega na braku konieczności codziennego udawania się do zakładu pracy. Dzięki temu nie trzeba bardzo wcześnie wstawać oraz tracić czasu i pieniędzy na dotarcie do biura. Można też dość swobodnie dysponować swoim czasem. Jeśli ktoś lubi może pracować wieczorami, w nocy czy w weekendy. Oczywiście jak w każdej innej pracy tutaj też obowiązują terminy jednak pracę można układać dowolnie, robiąc sobie przerwy w wybranych momentach.

Wady pracy zdalnej

Okazuje się, że praca zdalna ma więcej wad niż można by sądzić. Przede wszystkim trzeba samemu zabiegać o zlecenia. Czasami one są a innym czasem nie ma ich wcale albo trzeba przyjmować nieciekawe i kiepsko opłacane zlecenia. W takiej pracy zarabiamy tylko wtedy, gdy faktycznie coś robimy. Bardzo trudno jest też zmobilizować się do pracy, gdy nie mamy szefa nad głową a wokoło jest mnóstwo czynników rozpraszających. Kuszą portale społecznościowe, telewizor, powiadomienia w telefonie, niezapowiedziane wizyty. Początkujący freelancerzy często myślą, że w międzyczasie będą mogli robić zadania prywatne typu wstawienie prania, przygotowanie obiadu. Bardzo szybko okazuje się, że to prosta droga do długiej i nieefektywnej pracy. Gdy pracujemy zdalnie brakuje nam także kontaktu z innymi osobami, mamy ograniczone możliwości rozwoju.

Podobne Artykuły

Napisz komentarz

Comment