Virtual Web > Technologie > Sprężarki tłokowe — zasada działania i przeznaczenie

Sprężarki tłokowe — zasada działania i przeznaczenie

Sprężarki tłokowe to wysoce funkcjonalne i wydajne urządzenia stosowane w przemyśle. Alternatywą dla tych maszyn są sprężarki śrubowe. Kupując nową sprężarkę powietrza, inwestor zastanawia się, który kompresor lepiej wybrać, aby jak najlepiej spełniał swoje zadanie w fabryce, a także działał przez długi czas bez problemów. Aby w pełni zrozumieć zalety sprężarek tłokowych, najlepiej zapoznać się z ich działaniem i zalecanymi zastosowaniami. Staramy się podejść do tego tematu, aby ułatwić podjęcie decyzji o zakupie.

Działanie i budowa tłokowych sprężarek powietrza

Sprężarki tłokowe to najstarsze urządzenia wytwarzające sprężone powietrze. Właściwie wszystko zaczęło się właśnie od nich. Mimo to są nadal używane i nie straciły na swojej funkcjonalności. Chociaż producenci stale ulepszają i unowocześniają sprężarki tłokowe, podstawowa zasada ich budowy pozostała ta sama. Głównym elementem konstrukcyjnym sprężarek tłokowych jest cylinder z tłokiem. W ten sposób kompresor otrzymał swoją nazwę. Czasami sprężarka tłokowa jest również nazywana kompresorem wyporowym. Chociaż nazwa ta jest mniej popularna i rzadziej używana, jest również poprawna. 

Powietrze pobierane do sprężania, podobnie jak w innych kompresorach, zasysane jest bezpośrednio z otoczenia. Część gazu w komorze, która ma określoną objętość, jest zasysana do sprężarki tłokowo-powietrznej. W tym momencie zawory wydechowe są zamknięte. Kolejną czynnością wykonywaną przez urządzenie jest zmiana objętości powietrza pobieranego przez ruch ślizgowy tłoka. W tym samym czasie zawory wlotowe są zamknięte. W ten sposób powietrze jest sprężane do mniejszych rozmiarów, co zwiększa jego ciśnienie. Tłok odpowiedzialny za zmniejszenie objętości gazu jest wprawiany w ruch przez połączony z nim korbowód. Ostatnim krokiem jest otwarcie zaworów wydechowych, umożliwiając ujście sprężonego powietrza

Chociaż sprężarki tłokowe są dość mocnymi i wydajnymi urządzeniami, to parametr ten może się różnić dla różnych modeli sprężarek. Zależy on od wymiarów cylindra, które określają jego objętość, a także od stopnia sprężania, czyli stosunku ciśnień. Termin kompresja opisuje rzeczywisty skok tłoka i jest stosunkiem ciśnienia tłoczenia do ciśnienia ssania. Sprężarki tłokowe są wysoko cenione w branży, ale nie są pozbawione wad. Na jednym cylindrze można uzyskać 5-6 barów. Oznacza to, że zasysając powietrze atmosferyczne pod ciśnieniem 1 bara, sprężarka może osiągnąć maksymalne ciśnienie końcowe 5-6 barów. Dlatego sprężarki wysokociśnieniowe nie są sprężarkami tłokowymi. Jednak wyższe ciśnienie robocze można osiągnąć za pomocą tłokowej sprężarki powietrza. Wystarczy zastosować kompresję dwustopniową. Dodatkowo należy pamiętać, że dla utrzymania najwyższego poziomu ciśnienia ważne jest zachowanie szczelności pomiędzy powierzchnią tłoka a cylindrem, tj. elementami sprężającymi kompresora.

Zastosowanie sprężarek tłokowych

Ważną zaletą sprężarek tłokowych jest łatwa instalacja i elastyczność rozwiązań. Dzięki temu w prosty sposób można dostosować sprężarkę i jej parametry do potrzeb zakładu i jego charakterystyki pracy. Dlatego sprężarki tłokowe powietrza mają wiele zastosowań w różnych gałęziach przemysłu, od małych warsztatów po duże zakłady przemysłowe. Ze względu na lepszą trwałość sprężarki tłokowe olejowe polecane są do stosowania w liniach technicznych, a także w zakładach ślusarskich, serwisach samochodowych i wulkanizacyjnych. Sprężarki tłokowe doskonale sprawdzają się również do zasilania urządzeń pneumatycznych takich jak piaskarki, obrabiarki czy szlifierki. 

Z kolei bezolejowe sprężarki tłokowe to urządzenia wytwarzające wysokiej jakości sprężone powietrze. Gwarantują, że w wytwarzanym sprężonym gazie nie ma cząstek oleju. Ten typ sprężarki powietrza jest zalecany do stosowania w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym. Stosowane są również do napowietrzania wody oraz w chirurgii stomatologicznej i protetycznej.

Podobne Artykuły

Napisz komentarz

Comment