Virtual Web > Budownictwo > Kupno kawalerki – kiedy to doby pomysł? Najważniejsze zalety

Kupno kawalerki – kiedy to doby pomysł? Najważniejsze zalety

kupno-kawalerki

Zakup mieszkania jest nierozerwalnie związany z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Jedną z nich jest liczba pokoi. Wśród nabywców dużym zainteresowaniem cieszą się kawalerki. Jakie są największe ich zalety? Kiedy kupno 1-pokojowego mieszkania to dobry pomysł?

Kawalerka – najważniejsze zalety. Dlaczego warto ją kupić?

Chociaż wydawać by się mogło, że nie mają zbyt wiele do zaoferowania, cieszą się dużą popularnością. Kawalerki, bo o nich mowa, to chętnie wybierane przez nabywców nieruchomości. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mają jeden pokój. Składają się też z oddzielnej łazienki i kuchni. Na rynku dostępne są również warianty, gdzie nie ma osobnego pomieszczenia wydzielonego na kuchnię, lecz w pokoju znajduje się aneks kuchenny. To, na jaką opcję zdecyduje się nabywca, zależy od jego indywidualnych potrzeb i preferencji.

Zainteresowanie kawalerkami nie powinno jednak nikogo dziwić. Jeśli bowiem przyjrzeć im się z bliska, mają szereg atutów. Oto najważniejsze korzyści, które sprawiają, że cieszą się dużą popularnością wśród nabywców.

  1. Atrakcyjna cena. Kawalerka to mieszkanie o niewielkim metrażu, co nie pozostaje bez wpływu na jej cenę. Z uwagi na ograniczoną powierzchnię nawet nieruchomości znajdujące się w dogodnych lokalizacjach mogą uchodzić za przystępne cenowo.
  1. Niskie koszty eksploatacji. Wysokość czynszu administracyjnego zależy od wielu czynników. Najczęściej największe znaczenie ma metraż mieszkania. Im więc jego powierzchnia jest mniejsza, tym nabywca płaci mniej np. za wywóz śmieci czy też ogrzewanie. Oczywiście, na ostateczną wysokość kosztów eksploatacyjnych wpływ ma również tryb życia mieszkańców. Niemniej kawalerkę uznaje się za najtańszy w użytkowaniu rodzaj mieszkania.
  1. Atrakcyjny metraż. Chociaż kawalerki jawią się jako mikro mieszkania, mogą mieć całkiem spory metraż. Na rynku dostępne są 1-pokojowe nieruchomości, które mają nawet 35-40 mkw. W efekcie zapewniają dużo przestrzeni nawet dla dwóch osób.
  1. Wygoda użytkowania. Odpowiednio urządzona kawalerka jest komfortowa w użytku. Z powodzeniem można w niej wydzielić strefę wypoczynkową, jak i jadalnianą. Znajdzie się w niej miejsce nie tylko na aneks kuchenny, ale i również kącik do pracy zdalnej. Co więcej, kawalarkę łatwiej utrzymać w czystości, a jej sprzątanie nie zabiera dużo czasu.

Atutem kawalerki jest także to, że to dobra inwestycja. Gdy nabywca zdecyduje się ją wynająć lub sprzedać, nie powinien mieć większych problemów ze znalezieniem zainteresowanych, zwłaszcza jeśli nieruchomość znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji.

Kiedy warto kupić kawalerkę?

Kawalerka to świetny wybór w wielu przypadkach. Jest odpowiednia dla studenta, który dopiero wchodzi w dorosłe życie. Nie musi bowiem dzielić mieszkania z innymi lokatorami, a jednocześnie nie ponosi wysokich kosztów jej eksploatacji. To doskonała propozycja dla singla, który nie chce na start kupować dużego lokum i obciążać się wysokim kredytem. Z tych samych względów kawalerka będzie odpowiednia dla pary. W przypadku dwóch osób warto jednak zadbać o to, aby mieszkanie miało większą powierzchnię, tak aby każdy miał dla siebie wystarczającą przestrzeń.

Zakup kawalerki to również polecany sposób ulokowania nadwyżki kapitału. Oczywiście, jak każdy rodzaj inwestowania wiąże się z ryzykiem, niemniej oferuje atrakcyjną stopę zwrotu z wynajmu, a przy tym wymaga minimum zaangażowania. Kawalerkę można też kupić, by urządzić, a następnie odsprzedać z zyskiem.

Wbrew pozorom kawalerka to rodzaj mieszkania, która ma wiele atutów. Do jej zakupu skłania nie tylko atrakcyjna cena, ale również niskie koszty eksploatacyjne. Odpowiednio urządzona zapewnia wygodę użytkowania i odpowiednią przestrzeń nawet dla dwóch osób. Nic więc dziwnego, że cieszy się dużym zainteresowaniem wśród nabywców. Jest też chętnie nabywana w celach inwestycyjnych. Nic więc dziwnego, że kawalerki to nieruchomości, które często są dostępne w portfolio deweloperów.

Podobne Artykuły

Napisz komentarz

Comment