Virtual Web > Technologie > Centra obróbkowe PAMA dla obróbki wielkogabarytowej 

Centra obróbkowe PAMA dla obróbki wielkogabarytowej 

Obróbka wielkogabarytowa to szczególnie wymagająca forma wykonania produktów. Tylko odpowiedni dobór urządzeń pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących efektów. Do tej grupy należą między innymi centra obróbkowe włoskiej marki PAMA. 

Obróbka wielkogabarytowa – czym się charakteryzuje

Duże obiekty poddawane procesowi obróbki wymagają zastosowania urządzeń, które muszą spełnić wymagania dużych konstrukcji. I nie chodzi tutaj wyłącznie o wielkość wykończonych elementów. Znaczenie w takich procesach mają także siły skrawania oraz emitowane podczas obróbki drgania, które wymagają zastosowania dopasowanych i efektywnie działających urządzeń wykorzystujących innowacyjne technologie. Dlatego też budowa wielkogabarytowych centrów cnc zasadniczo różni się od tradycyjnych obrabiarek tego typu. 

Obróbka wielkogabarytowa może mieć dwie postacie – zgrubną i wykończeniową. Obie wymagają odmiennych narzędzi, które mogą być realizowane w ramach jednego centrum obróbkowego. 

Wielkogabarytowe centra obróbkowe cnc wykorzystywane są do wykańczania zgrubnego i precyzyjnego elementów dedykowanych szerokiej gamie branż przemysłowych, w tym: do przemysłu stoczniowego, energetycznego, kosmicznego, form odlewniczych, mechaniki ogólnej, przemysłu spalinowego, robót ziemnych czy do produkcji silników Diesel. 

PAMA – różnorodne rozwiązania dla wielkogabarytowej obróbki

PAMA to włoski producent cenionych na świecie obrabiarek wielkogabarytowych cnc. Sprzedawane przez niego urządzenia mogą być skonfigurowane pod względem konkretnych potrzeb w zakresie szerokiej gamy produktów. Dają szerokie możliwości w zakresie ustalenia i zamocowania przedmiotu obrabianego. Dostarczone urządzenia pozwalają także na obróbkę szybkościową, co zasadniczo skraca proces wykończenia produktów. 

PAMA oferuje:

  •         wielofunkcyjne centra obróbki,
  •         frezarki poziome z ruchomą kolumną,
  •         wytaczarki i frezarki poziome z ruchomą kolumną,
  •         pionowe bramowe centra obróbki,
  •         centra wytaczania i frezowania.

PAMA proponuje m in wielofunkcyjne centra obróbki. Należą do nich SPEEDMAT HP, SPEEDMAT VM oraz SPEEDMAT. Pierwsze z nich jest wielofunkcyjnym centrum obróbki przeznaczonym do frezowania, toczenia i wytaczania złożonych elementów w krótkim okresie czasu. Stosuje się je do procesów o dużym stopniu trudności i obróbki trudnych materiałów. SPEEDMAT VM zapewnia wymagające precyzji w zakresie toczenia i frezowania przedmiotów wykonanych z twardych materiałów. Natomiast SPEEDMAT to centra wytaczania i frezowania

Powyższe centra obróbki przystosowane są do wykańczania elementów wielkogabarytowych o parametrach:

  •         dla SPEEDMAT HP: rozmiary palet od 1000x1000mm do 2000x2500mm, nośności od 3 do 35 ton oraz średnicy do 4600mm;
  •         dla SPEEDMAT VM: rozmiary palet od 1000x1000mm do 2000x2000mm, nośności od 4 do 12ton oraz o średnicy do 3000mm;
  •         dla SPEEDMAT: rozmiary palet od 1250x1250mm do 2000x2500mm, nośności do 25 ton oraz średnicy 130mm lub 160mm.

PAMA oferuje także pionowe bramowe centrum obróbki VERTIRAM, które dedykowane jest preparacji przedmiotów średnich i dużych w obróbce pionowej. Urządzenie przeznaczone jest do frezowania i toczenia przedmiotów mieszczących się w bramie, której rozstaw kolumn wynosi od 2100 do 10100mm, a wysokość nad głowicą sięga od 1700 do 5500mm. W urządzeniach tych tor osi Z określono na długość od 1300 do 2500mm. Zaletą pionowych bramowych centrów obróbki VERTIRAM jest możliwość realizacji wielu operacji na jednym urządzeniu, na co pozwala szeroka gama dostępnych akcesoriów. Urządzenia te są elastyczne w zakresie dostosowania do wymagań procesu produkcyjnego – dostępne są w wersjach z ruchomą bramą czy stołem. Istnieje także możliwość zaopatrzenia centrum obróbkowego w ruchomą belkę i dodatkowe stoły tokarskie. 

Dla szerokiej gamy możliwości w zakresie obróbki PAMA produkuje także niezawodne głowice narzędziowe poziome i pionowe, które pozwalają na wysoką dynamikę wykończenia. Zaletą akcesoriów jest fakt, że mogą być one automatycznie zakładane i zdejmowane, co pozwala na maksymalne zwiększenie wydajności procesu produkcyjnego.

Źródło: Systemy i Technologie Mechaniczne – narzędzia i urządzenia dla przemysłu

Podobne Artykuły

Napisz komentarz

Comment